A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) továbbra is aktívan dolgozik a fogyasztók jólétének védelme érdekében. A hatóság az elmúlt időszakban a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok vizsgálatára helyezte a hangsúlyt, továbbá ismételten az ágazati és gyorsított ágazati vizsgálatok eszközéhez nyúlt.
I. Jelentés a tartós élelmiszerek piacáról
Korábbi cikkünkben beszámoltunk többek között a GVH tartós élelmiszerek piacán végzett ágazati vizsgálatának fejleményeiről. A vizsgálat azóta lezárult, a versenyhatóság pedig közzétette megállapításait.

A jelentésben a GVH számos javaslatot tett a tartós élelmiszerek piacára vonatkozóan, így például támogatja:
- a korszerű és fenntartható öntözőrendszerek telepítését,
- illetve az ilyen öntözőrendszerek kialakítására irányuló támogatási rendszerek kiterjesztését.
Mindemellett a jelentésben a GVH:
- ösztönzi a piaci szereplőket a különböző fenntartható csomagolóanyagok kiterjedtebb alkalmazására;
- támogatását fejezi ki az energiahatékonyságot elősegítő beruházásokat érintően; valamint
- felhívja a piaci szereplőket a hatóság fokozott jelenlétére és figyelmére a tartós élelmiszerek piacán.
A fentiek eredményeként a GVH versenyfelügyeleti eljárást is kezdeményezett egyes sajt-, joghurt-, zöldségital- és fagyasztott zöldségimportőrök ellen. A fokozott szigor az ágazati jelentés fényében nem meglepetés: a GVH kimutatásai szerint egyes importőrök az árakba épített átlagos nyereségüket megtöbbszörözhették.
II. Gyorsított ágazati vizsgálat az online szállásfoglalási piacon
A nyári időszak alatt is kiemelt figyelemmel kísérte a GVH a szálláshelyfoglalási piacon alkalmazott jellemző árképzési gyakorlatokat. Fogyasztói panaszok és intenzív médiaérdeklődés közepette a GVH gyorsított ágazati vizsgálatot indított a magyarországi online szállásfoglalási és szálláshely-szolgáltatási piacon folyatott árazási gyakorlatok feltárására.

Korábbi cikkeinkben már bemutattuk, hogy a gyorsított ágazati vizsgálat a GVH gyakran alkalmazott eszköze, amely az adott piac azonnali vizsgálatát és szükség esetén gyors fellépést tesz lehetővé a hatóság számára. A GVH a gyorsított ágazati vizsgálat során információt kér a vállalkozásoktól, amelyeket az elemzése során figyelembe vesz.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy az ágazati vizsgálatok megállapításait érdemes komolyan venni. Az online szállásfoglalási piacot érintő legutóbbi ilyen ágazati vizsgálat 2016-ban zárult le, amelyet követően a GVH több piaci szereplővel szemben is versenyfelügyeleti eljárást indított.
Összegzés
Ahogyan a fentiekben bemutattuk, a GVH ágazati és gyorsított ágazati vizsgálatai a múltban több esetben is versenyfelügyeleti eljárás megindításához vezetett egyes piaci szereplőkkel szemben.
Tekintettel arra, hogy a versenyhatóság elsődleges célja a fogyasztók jólétének fenntartása, adott esetben a piaci gyakorlatba való jelentős beavatkozás árán is, érdemes lesz figyelemmel kísérni a GVH legújabb, online szállásfoglalási, illetve szálláshely-szolgáltatási piacot érintő vizsgálatának fejleményeit.
Szerzők:
dr. Kutai Gábor ügyvéd gabor.kutai@twobirds.com | dr. Fekete Marcell ügyvédjelölt marcell.fekete@twobirds.com |
Categories: Versenyjog
Leave a Reply